Hamilelikte suyun erken boşalması nedir? Neden olur?

Hamilelikte suyun erken boşalması nedir? Neden olur?

Popüler Bloglar

Epilepsi Hastalarında Hamilelik

Hamilelik Sürecinde Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte suyun erken boşalması nedir? Neden olur?

Hamilelikte suyun erken boşalması nedir? Neden olur?

Hamilelik döneminin sonlarına doğru görülen suyun gelmesi durumu doğumun normalden daha erken görüleceğinin habercisidir. Peki anne adaylarında su neden gelir? Hamilelikte suyun geldiği nasıl anlaşılır? Suyun gelmesi ile vajinal akıntının farkları neler?

Sağlıklı ve rahat bir hamilelik dönemi için beslenmesinden sporuna kadar ekstra özen ve dikkat içerisinde olan hamilelikte bazen beklenmeyen olaylar gelişebilmektedir. Kendiliğinden doğal olarak gelişen bu süreçte; özellikle de doğuma yakın haftalarda anne adaylarının bebekten gelebilecek her sinyale dikkat etmesi, problem yaşama riskini en aza indirecektir. Hamileliğin son haftalarında özellikle dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de suyun gelmesidir. Bu işaret aslında doğumun yaklaştığını gösteriyordur. Hamileliğin 3. trimesterında görülebilen 'Suyun gelmesi' ya da 'Zarın erken yırtılması' sorununun vaktinden önce gerçekleşmesi erken doğumun en önemli sebeplerinden biridir. Çoğunlukla 38. haftadan sonra meydana gelen bu durum zamanında doğacak olan bebekler için sıkıntı oluşturmaz iken prematüre bebeklerde birtakım sorunlara neden olabiliyor. 

Hamilelikte suyun erken boşalması nedir? Neden olur?

Anne karnındaki bebeği başta mikroorganizmalar olmak üzere dışarıdaki tüm zararlı etkenlerden koruyan Amniyon zarı, doğum sırasında kasılmaların beraberinde getireceği gerginlikle rahim ağız kısmı açıklığa ulaşır ve sonrasında yırtılır. Amniyon sıvısı ise keseden dışarı çıkarak vajinadan akıntı gibi boşalmaya başlar.

Doğumun başlatılması için bazı durumlarda doktorlar tarafından özel alet yardımıyla delinerek açılan bu zarda aniden boşalan sıvı hamilelikte suyun gelmesi olarak ifade edilebilir. Bu duruma erken membran rüptürü (EMR) yani zarların erken yırtılması adı verilir.

Hamilelik döneminde anne karnındaki bebeğin yer aldığı Amniyon kesesindeki sıvı, bebeği içinde yüzüyormuş gibi göstererek daha rahat hareket etmelerini sağlar ve kas gelişimlerine yardımcı olur. Normalde doğum sırasında yırtılması beklenen amniyon kesesindeki zarların, erken dönemde yırtılmaya başlaması sonucunda akan amniyon sıvısı hamilelikte suyun gelmesi olayının ta kendisidir. Anne adaylarının vajinasından su olarak gördüğü şey, aslında amniyon sıvısıdır.

Hamileliğin son haftalarında doğumun yaklaştığını gösteren kasılma ve sancılar gibi suyun gelmesi de doğum eyleminin başlayabileceğinin önemli göstergelerinden biridir. Hamilelik dönemi her ne kadar herkeste aynı şekilde ilerlemese de olayların gelişim zamanı farklı olsa da yaşanan şeyler aynıdır.

Hamileliğin 37. haftasından sonra gerçekleşebilen doğum olayında 41. haftaya kadar süre vardır. Buradan yola çıkıldığında 37. ve 41. hafta aralığında hamilelikte suyun gelme ihtimali yüksektir.

Hamilelikte su geldikten ne kadar sonra doğum gerçekleşir?

34. haftadan önce gelen su, doğumun erken zamanda meydana geleceğini gösterir. Suyun gelmesini takip eden 2 gün içinde doğum gerçekleşecektir. Suyun geldiğini fark ettiğiniz an doktorunuza gitmek en doğru yöntem olacaktır. Hastanede yapılan tetkikler sonucu doktor doğum zamanının geldiğini haber verirse anne adayına yapay sancı vererek 24 saat içinde doğumun gerçekleşmesini sağlar.
 

Site by  Black Cap Media.